FourFest 2022

V termínu od 9. – 11. 5. 2022 se naši žáci už poněkolikáté zúčastnili zahraniční soutěžní přehlídky Středních odborných škol v Rimavské Sobotě FourFest 2022.

Soutěžili jsme v oborech číšník, barman a kuchař. Zároveň jsme se zapojili i do týmového klání, kde bylo úkolem uvařit fazolovou polévku v podmínkách polní kuchyně.

V oboru číšník bylo úkolem připravit slavnostní tabuli na téma „Jaro – období barev, vůní a chutí“ pro dvě osoby. Součástí byla i ústní obhajoba a menu. Barmani měli připravit 4 stejné nápoje s vodkovou bází během stanoveného limitu a kuchaři měli připravit během 90 minut dva talíře jednoho pokrmu, kde byla hlavní surovinou ryba – pstruh duhový.

Náš tým potvrdil svou kvalitu i když konkurence škol z Maďarska, Polska, Slovenska i Čech byla opravdu obrovská. A jak to všechno dopadlo?

V týmové soutěži jsme s naší fazolovicí obsadili krásné 3. místo. Tabule připravená našimi servírkami, byla během ukázek velmi kladně hodnocená a i porota  nešetřila chválou provedení a prezentací. Nakonec získala čtvrté místo – tedy bramborovou medaili. Ani v barmanské soutěži se naše barmanky mezi dvěma desítkami soutěžících neztratily. Vyhlašování prvních tří míst nás minulo, avšak ocenění jsme přeci jenom získali. Veronika Smutná získala cenu za NEJLÉPE PROVEDENÝ NÁPOJ KORESPONDUJÍCÍ S TÉMATEM. Kuchařskou soutěž zvládl náš žák s ledovým klidem. Časový limit i po technických problémech s přehledem dodržel a komisaři chválili pracnost a kreativitu pokrmu. V nabité konkurenci dosáhl však pouze na krásné bronzové pásmo.

Pokud bych měl zhodnotit účinkování našich žáků, tak jsem byl velmi potěšen jak k soutěži přistoupili a jak se „poprali“ se zadanými úkoly v cizí zemi.

Děkuji všem našim soutěžícím a i samozřejmě učitelům odborného výcviku, kteří se podíleli na přípravě žáků a samozřejmě vedení školy, které nám umožnilo se soutěže zúčastnit.

Jan Kopecký

Soutěžící obor kuchař – Mazáček Petr, Hradecký Filip

Soutěžící obor číšník – Čižinská Lucie, Farkotová Sára, Vatrala Khrystyna

Soutěžící obor barman – Nováková Veronika, Smutná Veronika