Naše řepánky ve Snídani s Novou

V pátek 5. června 2015 zavítal do Poděbrad štáb Snídaně s Novou na cestách. Naše škola měla za úkol v tomto pořadu prezentovat tradiční kulinářské speciality ze středních Čech. V Labence se uvařila polévka zvaná ZABLAFUŇKY, upeklo se několik ŘEPÁNKŮ a šup s nimi do živého vysílání na poděbradskou kolonádu. Výrobky představila Bc. Kamila Brunclíková společně s Matějem Kohoutem a Jaromírem Mulačem a i když tréma byla veliká, jejich vystoupení bylo na jedničku s hvězdičkou.

 

 

IMG_2246 IMG_2254

IMG_2263 IMG_2271

 

Pro zájemce uvádíme recepty tradičních pochoutek z kuchařky našich babiček:

Zablafuňky (brambory nakyselo)

Oloupané brambory nakrájej na silnější plátky a dej vařit s bobkovým listem, novým kořením a celým pepřem (na kilogram brambor dle chuti přibližně 2 lístky, a po třech kuličkách koření). Když jsou brambory téměř měkké, přidej jednu smetanu na šlehání rozmíchanou s třemi lžícemi polohrubé, nebo hladké mouky a provař, aby bylo více omáčky, je možno přilít i mléko. Dochuť octem, solí, mletým pepřem, jídlo má mít výraznou nakyslou a kořeněnou chuť.

Řepánky

Najdi pole s cukrovkou (zřejmě nejtěžší úkol) a se špatným svědomím si „vypůjč“ jednu pěknou řepu (možno i „napaběrkovat“, po cerhenicku „napaděrovat“ z již sklizeného pole, pak je již svědomí zcela čisté). Podotýkám, že nepoškozená cukrovka vydrží v bezmrazé místnosti, například ve sklepě, i přes Vánoce a je tedy možno proces pro velký úspěch opakovat.

Řádně omyj řepu, nakrájej ji na cca čtvrtky a uvař ve vodě tak, aby byla měkká, nikoliv rozvařená. Po uvaření vyndej z vody, ale „vývar“ nevylévej. Po řádném vychladnutí nastrouhej řepu na struhadle s menšími oky. Umel mák a uvař ho v mléce a vývaru z řepy – zhruba půl na půl, celkový objem  tekutiny se řídí množstvím vařeného máku, který musí po vaření zůstat polotekutý, nesmí být úplně tuhý. V míse dobře promícháme svařený mák a nastrouhanou řepu nejlépe v poměru 2:1, směs musí být tužší, aby se nerozmáčelo těsto, kdyby se zdála málo sladká, je potřeba dosladit, je možno dochutit i trochou nastrouhané citronové kůry. Směs musí být prostě lahodná a sladká.

Zadělej klasické kynuté těsto – půl kg polohrubé mouky, ¼ 1 mléka, 1,5 deci oleje (nebo lépe rozpuštěného sádla), kostka kvasnic, špetka soli, tři lžíce cukru krupice. Vrazíš- li vejce, nic se nestane, ale být nemusí.  Řádně vypracuj a nech v teple pomalu kynout.

Po vykynutí těsto vypracuj ještě na vále, vykrajuj polévkovou lžící kousky, z nich placičky, které naplň nádivkou – rozhodně nešetři, dej tolik, co dokážeš bez problému zabalit tak, aby nádivka nevytékala. Hotové vdolky (buchty) dej na pekáč „spojem“ dolů tak, aby se nedotýkaly, nech znovu chvíli kynout, pak potři  rozšlehaným vejcem a šup s nimi do vyhřáté trouby (180 – 190 °C) a peč zhruba 20 – 30 minut, aby byly pěkně medově hnědé a lesklé.