S technologiemi bezpečně

Mobily, počítače a internet se staly v posledních letech naprosto samozřejmou součástí životů většiny z nás. Usnadňují nám život, můžeme díky nim bez problémů komunikovat s lidmi po celém světě, nakupovat z pohodlí obývacího pokoje, vzdělávat se, bavit se. 

S novými technologiemi se musíme naučit zacházet, a to nejen po stránce manuální, ale především po stránce mentální. Musíme se učit odolávat rozesílání hoaxů, zodpovědně zacházet se svými i cizími osobními údaji. Musíme se učit, co dělat v případě, že se staneme obětí kyberšikany či sextingu. Musíme se učit zodpovědnému chování v kybersvětě.

Na těchto principech stojí projekt Kraje pro bezpečný internet podporovaný Asociací krajů České republiky, do kterého se zapojili všichni žáci z Domova mládeže Jitřenka. Dokud se jim nepovedlo dokončit správně test, museli začít znovu od začátku. Všichni to nakonec zvládli, ale Zoe Vítová a Tereza Mrázová test zvládly na první pokus. Všichni si zaslouží nejen diplom, ale i uznání, že se do akce zapojili. 

Bc. Klára Schulzová