Jak se vyrábí Coca-cola?

Dne 16. 5. 2019 žáci třídy KČ2B a CUP2 navštívili závod Coca‑Cola HBC Česko a Slovensko. Závod je výrobcem, prodejcem a distributorem značkových nealkoholických nápojů společnosti The Coca‑Cola Company a od roku 2018 také distributorem alkoholických nápojů skupiny Gruppo Campari a Edrington.

Provoz v pražském závodě funguje od roku 1993 a zásobuje celý český a slovenský trh, ale také některé další státy v Evropě. Produkty po většinu roku míří do více než deseti zemí.  V roce 2017 proběhla fúze společností v Čechách a na Slovensku. Společnost se nově jmenuje Coca‑Cola HBC Česko a Slovensko. V roce 2018 závod Coca‑Cola HBC Česko a Slovensko v Kyjích oslavil 25 let od zahájení výroby.

Závod vyrábí, prodává a distribuuje široký sortiment kvalitních nealkoholických nápojů. Mezi tyto nápoje konkrétně patří Coca‑Cola, Coca‑Cola Zero, Coca‑Cola light, Coca‑Cola Vanilla, Coca‑Cola Zero Cherry, Fanta pomeranč, Fanta Bílé Hrozno, Fanta Shokata, Fanta Mango Guave, Fanta pomeranč Zero, Sprite, Sprite Zero Okurka, Kinley Tonic Water, Kinley Ginger Ale, Kinley Bitter Rose a Kinley Virgin Mojito.

Při prezentaci závodu jsme se dozvěděli vše o historii a současnosti výroby nápoje Coca-Cola. Nyní již víme i mnohé zajímavosti o tomto nápoji např. tvar lahve nápoje byl inspirován dámskou sukní na počátku 20. století, skleněná lahev je nejznámějším obalem na světě. Víte, kde je největší spotřeba výrobků Coca-Cola na osobu? Je to Mexico a Island. A jsou jen dvě země, kde se Coca-cola neprodává – Severní Korea a Kuba. Coca-Cola je dnes druhým nejznámějším slovem na světě a logo je napsáno ve více než 80 jazycích. Od roku 1928 je sponzorem Olympijských her. Na exkurzi jsme také viděli celkem čtyři výrobní linky – jedna plní skleněné lahve, druhá plechovky, třetí je určená pro výrobu produktů Nestea nebo Cappy v PET lahvích a poslední vyrábí v PET lahvích ostatní nealkoholické nápoje. Exkurze se všem velmi líbila, přinesla žákům velmi zajímavý pohled na výrobu jednoho z nejznámějších nápojů u nás.

Bc. Eva Kožíšková